Kostel Narození Panny Marie, Česká Lípa

Kostel Narození Panny Marie, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Česká Lípa, 470 01

Barokní kostel Narození Panny Marie byl postaven v letech 1706 - 1710 podle návrhu neznámého stavitele a nahradil původní gotický kostel z roku 1381.

Roku 1873 byla na jihovýchodní straně kostela přistavěna věž, na které je v současnosti zavěšen pouze jeden ze čtyř původních zvonů vyrobený roku 1692 Johannem Balthasarem Cromellim v Dubé a darovaný Karlem Ferdinandem Valdštejnem, a dva další zvony, z nichž jeden (z roku 1536) pochází z kostela v Dobranově a druhý (z roku 1660) byl na konci 19. století zavěšen v kostele v Dolní Krupé.

Kromě hlavního oltáře v presbytáři je v chrámové lodi umístěno pět dalších oltářů - mezi nimi např. tzv. morový oltář sv. Rozálie s obrazem z roku 1713 znázorňujícím panorama České Lípy v době moru, kterému v roce 1680 padlo ve městě za oběť během sedmi měsíců na 520 lidí. Autorem obrazu je burgundský malíř Jean Claude Monnot.

Na kruchtě jsou umístěny cenné varhany z roku 1756 od pražského mistra Antona Jakuba Spiegla.

Původně městský hřbitov, který zde stával, se změnil v park. Zachována zde zůstala pouze empírová hrobka rodiny Wedrichů a několik soch andělů smrti.

(Informace čerpány z publikace Kostely v České Lípě, autoři: Jaroslav Panáček, Michal Panáček, vydáno r. 2013)

Církevní památky: kostely

Kostel Narození Panny Marie, autor: Milan Drahoňovský