Kostel a sousoší sv. Linharta, Hlavice

Kostel sv. Linharta, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Hlavice, 463 48

Jednolodní pozdněbarokní kostel pochází z poloviny 18. století. Je opatřen věžičkou se zvonicí, kterou dnes kryje dřevěná šindel.

Ke kostelu přiléhá jednopatrová fara a v popředí stojí cenné barokní sousoší sv. Linharta z doby kolem roku 1740. Čtyři hospodářská zvířata u nohou světce symbolizují dávná procesí. Hlavický kostel byl v minulosti vyhlášeným poutním místem, kde se scházeli poutníci i se svým domácím zvířectvem, aby zažehnali zvířecí mor. Tradice poutí v Hlavici se udržuje dodnes, každý rok vždy na konci srpna. Kostel je obklopen nádhernými staletými lípami.

Církevní památky: kostely

Kostel sv. Linharta, autor: Milan Drahoňovský