Kamenná tvář hor – geologická stezka

Frýdlantsko

Státní podnik Lesy České republiky otevřel počátkem října 2013 zcela novou geologickou stezku nacházející se v katastru obce Raspenava. Stezku tvoří dvanáct kamenů - hornin, které pocházejí z místních Jizerských hor. Geologická stezka je kromě turistů určena také dětem a studentům ze základních a středních škol. Osloví ale určitě všechny příznivce hornin, nerostů, historie a Jizerských hor.

Stezka vede podél cesty u chaty Zátiší v délce 30 metrů, na žlutě značené trase z Frýdlantu na Skalní hrad. Skládá se z dvanácti nejtypičtějších nerostů a hornin Jizerských hor. Každý z kamenů je na stezce opatřen plastovou cedulí s příslušnými informacemi a mikroskopickým snímkem. Nejstarší horninu na geologické stezce představuje žula. Ta pochází z doby, kdy Jizerské hory byly mírně zvlněnou vodou zalitou krajinou. Z převážné části ji tvořily jílovité usazeniny, mírně protkané starohorními žulami. Objevovat se začala i rumburská žula, která byla v pozdější době základním stavebním materiálem severní části Frýdlantska.

Jednotlivé kameny jsou na vršku vybroušeny, aby byla detailně vidět jejich struktura. Jeden z kamenů pochází přímo z novoměstské štoly. Je to pyrhotin, jehož výskyt je u nás spíše vzácný a jde o kámen, který smrdí sírou.