Kaple Božího hrobu, Mimoň

Mimoň, 471 24

E-mail: muzeum@kulturamimon.cz
Web: wwwkulturamimon.cz

Významná barokní památka se nachází v Lužické ulici. Jde o věrnou kopii Kristova hrobu v Jeruzalémě, podle originálu v roce 1625.

Podle záznamů v kronice města Momně koupil v roce 1651 tehdejší statky Mimoň a Děvín Jan Putz z Adlersthurmu, císařský rada dvorní komory, který cestoval do Říma a odtud dál do Jeruzaléma, kde vyhledal místa utrpení a smrti Ježíše Krista, posvátná všem křesťanům. Přitom vznikla myšlenka vybudovat pro poučení věřícím kopii Božího hrobu i ve své vlasti.

Realizaci myšlenky ale zkomplikovalo to, že při své druhé cestě do Jeruzaléma vážně onemocněl a navíc po jeho návratu do vlasti trvala třicetiletá válka a nebylo možné plánovanou stavbu uskutečnit. Když v roce 1660 Jan Putz umíral, musel mu nejstarší syn Jan František Edmund u smrtelné postele slíbit, že kapli Sv. hrobu v Mimoni postaví.

Kapli Božího hrobu stavěl v letech 1665-1667 významný stavitel Santini Bossi.

V srpnu roku 1897 byla zbudována přístavba v pseudorenesančním slohu s motivem Getsemanské zahrady.

V areálu Božího hrobu je obnoven hrob vojáků prusko – rakouské války z roku 1866, kteří zemřeli v mimoňských lazaretech. V roce 1994 byla částečně obnovena hraběcí hrobka rodu Hartigů – majitelů mimoňského zámku.

Poloha: Lužická ulice, Mimoň

Církevní památky: kaple