Visutá galerie na Riegrově stezce

Visutá galerie na Riegrově stezce, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

Semily, 513 01

Lávka známá jako visutá galerie na Riegrově stezce. Počátek budování Riegrovy stezky se datuje zpět do 19. století, kdy byla vybudována 1,3 km dlouhá stezka. Ta byla později prodloužena na přibližně 6 km.

Visutá galerie na Riegrově stezce se nachází ve skalnatém kaňonu řeky Jizery. Původně byla tato soutěska široká pouze 1 metr. Vzhledem k častým záplavám, které ohrožovaly přádelnu továrníka Schmitta v Bítouchově, nechal roku 1870 továrník rozšířit soutěsku na dnešních 15 až 20 metrů. Stavba samotné lávky (visuté galerie) započala roku 1908. Skála, ve které je galerie ukotvená, je z albitické žuly, která je velmi tvrdá. Ukotvení 77 metrů dlouhé ocelové lávky, která je ve výšce 5,5 metrů nad hladinou řeky, bylo z tohoto důvodu velmi složité. Zpřístupnění lávky proběhlo roku 1909.

Technické památky: ostatní technické památky

Visutá galerie na Riegrově stezce, autor: Milan Drahoňovský

Visutá galerie na Riegrově stezce