Kostel Panny Marie U Obrázku

GSM: +420 734 435 436
E-mail: arcidekanstvi-lbc@seznam.cz
Web: www.arcidekanstvi-lbc.cz

Tato novodobá secesní rotundová stavba se stala dominantou a ozdobou nejen Liberce, ale i celého kraje.

K původu secesního kostelíku, který zdobí úpatí Jizerských hor, se vztahuje celá řada pověstí. Podle nich stávala na místě dnešního kostela původně studánka s čirou vodou, která měla sílu léčit všemožné neduhy a tak není divu, že k ní proudily davy nemocných. Jedním z churavějících byl také sedlák Weber, kterému zdejší pozemky patřily a ten dokonce z vděčnosti za své uzdravení vztyčil u studánky kamenný kříž s Kristem a sochami P. Marie a sv. Jana Nepomuckého. Díky dalším zázračným uzdravením pověst o "léčivé studánce" nadále sílila, z čehož měla prospěch také obec Ruprechtice, a proto nechala roku 1907 postavit u studánky kostel (architekt: M.Kühn a H. Fanta, stavitel: A.Hübner). Secesní stavba, ke které vede kaštanová alej s poutavou křížovou cestou, zůstává dodnes dobře viditelnou dominantou zdejší krajiny a rozhodně stojí za bližší návštěvu.

Církevní památky: kostely

Kostel Panny Marie U Obrázku, autor: Milan Drahoňovský