Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Výlet k nejstarší rozhledně Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka

Jizerské hory

GSM: +420 603 806 473
Web: http://www.jizerkyprovas.cz/cs-stepanka

Udělejte si krásný výlet do malebné vesničky Příchovice u Kořenova, kde se můžete rozhlédnout po zdejší krajině z nejstarší rozhledny Jizerských hor, ze Štěpánky. Výhled z rozhledny Štěpánky je opravdu nádherný. Kromě západních Krkonoš jsou odtud vidět horské chaloupky až přehradě Souš, hora Jizera, Ještěd, údolí měst Tanvald a Desné a za pěkného počasí zahlédnete i další vzdálenější krajinu.

Stavba rozhledny Štěpánky byla zahájena knížetem Camillem Rohanem v roce1847 na počest arcivévody Štěpána, který měl v té době velký vliv ve zdejším okolí. Nejprve zde byla však postavena pouze základna věže se vchodem, a poté byly práce na rozhledně na téměř 40 let zastaveny. Arcivévoda Štěpán musel v následujícím roce nuceně odejít do Uher a kníže tudíž stavbu, jež vyrostla do výše šesti metrů, obratem zastavil, protože nemínil oslavovat někoho, kdo ztratil politický vliv. Tolik vypráví fakta. Pověst o rozhledně Štěpánce však traduje zcela něco jiného.  

Z pověsti o rozhledně Štěpánce se vypráví, že kníže nechal stavbu pozastavit na radu cikánky, která mu předpověděla, že jakmile rozhlednu dokončí, tak zemře. Kníže Rohan proto stavbu rozhledny zastavil. Po 40 letech si rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a během 4 let rozhlednu dostavěl. Roku 1892 byly práce na rozhledně Štěpánce dokončeny a kníže Rohan skutečně zemřel pár měsíců poté. Dnes už však nezjistíme, jestli cikánka opravdu tak dobře předvídala budoucnost, nebo zda šlo o pouhou souhru náhod. Je však podstatné, že Štěpánka slouží turistům dodnes.

Rozhledna Štěpánka je vysoká 24 m a otevřena je celoročně. Poblíž rozhledny stojí dřevěný stánek s občerstvením a přímo před rozhlednou je zajímavý i kamenný stůl s lavicí, který stojí u jejího vchodu. Děti jistě ocení dřevěné houpačky a pískoviště, kde se mohou skvěle „vyřádit“, pokud si jejich rodiče u Štěpánky budou chtít dát něco dobrého k jídlu.

Příloha

Fotogalerie

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

 
Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load