Kostel Dr. Farského, Jablonec nad Nisou

Jizerské hory

Náměstí Dr. Farského
Jablonec nad Nisou, 466 01

Kostel Dr. Farského je jednou z nejvýznamnějších staveb Jablonce nad Nisou. Jedná se o pseudogotický jednolodní objekt z roku 1892 s obdélníkovou věží v průčelí.

Kostel dr. Farského postavený v pseudogotickém stylu na stejnojmenném náměstí v centru města není nijak veliký, přesto přitahuje pozornost kolemjdoucích. Možná právě pro svou uměřenost a domácí atmosféru. Objekt slouží již od poválečných dob bohoslužbám Československé církve husitské a je oblíbeným místem konání koncertů vážné hudby díky varhanám koncertní dispozice z roku 1939, které byly v roce 2015 opraveny.

Původně kostel patřil evangelíkům. Evangelická náboženská obec v Jablonci vznikla v první třetině 19. století. Ke stavbě vlastní svatyně přistoupili evangelíci v roce 1833, dlouho však šlo v důsledku diskriminačních „tolerančních“ předpisů o objekt bez věže a zvonů. Až po roce 1861 mohla být přistavěna věž dřevěná. Objekt nicméně rychle chátral. Navrhované rekonstrukce původně počítaly jen s opravou věže. Evangelická obec byla v Jablonci sice menšinová, ale s mnoha aktivními členy, úspěšnými podnikateli. Peněz se nakonec sehnalo tolik, že mohl být vyprojektován celý nový kostel.
Pseudogotický jednolodní objekt s obdélníkovou věží v průčelí postavil v roce 1892 jablonecký stavitel Arwed Thamerus. Chrámová věž se tyčí do výše čtyřiceti metrů.

Kostel je ve správě Církve československé husitské v Jablonci nad Nisou,  https://www.ccsh.cz/ .

Poloha: náměstí Dr. Farského

Církevní památky: kostely