Kostel Narození Panny Marie

Chrám Narození Panny Marie, autor: Ing. Pavla Bičíková

Český ráj

Turnov, 511 01

Chrám Narození Panny Marie patří mezi největší novogotické chrámové stavby ve střední Evropě.

Současný novogotický chrám stojí v místě, kde Vartemberkové, zřejmě Havel z Lemberka a jeho žena Zdislava, založili po polovině 13. století dominikánský klášter s velkým chrámem zasvěceným Panně Marii.

Husité v roce 1424 klášter zničili ohněm, v němž zahynuli i mniši. Chrám byl počátkem 19. století pro špatný stav po několika požárech zbourán. Na jeho místě byl v letech 1825 - 53 postaven jeden z prvních novogotických kostelů v Čechách. Tato mohutná trojlodní bazilika byla zasvěcena Narození Panny Marie. Interiér chrámu je rovněž novogotický.

Ke kostelu přiléhá hřbitov, na kterém se nacházejí umělecky cenné náhrobky, z nichž mnohé nesou jména významných osobností Turnova a okolí.

Zvláštností kostela je jeho nedostavěná věž, která se stala charakteristickou dominantou města.

Od 1. července 2015 je návštěvníkům umožněna vizuální prohlídka přes nově umístěnou mříž. Za slunečného a suchého počasí tak je možné nahlédnout do interiéru kostela. Při dešti zůstávají dveře zavřeny, aby do interiéru nevnikala vlhkost.

Prohlídky turnovských kostelů
V průběhu letních prázdnin, v měsíci červenci a srpnu se každé pondělí a středu konají prohlídky turnovských kostelů s průvodcem. Seznámíte se s historií chrámu Narození Panny Marie, kostela sv. Mikuláše a kostela sv. Františka z Assisi a dozvíte se i mnoho zajímavého o městě Turnově. Prohlídky zajišťuje Regionální turistické informační centrum na náměstí Českého ráje.

Církevní památky: kostely