Dům Jany a Josefa V. Scheybalových

GSM: +420 774 667 677
E-mail: info@jablonec.com
Web: www.jablonec.com

Bývalá fara čp. 1 v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny jednu z nejstarších a nejvýznamnějších stavebních památek města a také neopominutelnou dominantu v původním centru obce.

Dům slouží jak občanům města, tak turistům, k podání komplexních informací z oblasti cestovního ruchu a kultury. V přízemí je umístěno turistické informační centrum, v prvním patře Městská galerie MY a v podkroví výstavní síň.

Od druhé poloviny 60. let minulého století obývali dům bývalé fary manželé Jana a Josef V. Scheybalovi. Řadí se k nejvýznamnějším osobnostem Jablonecka i Libereckého kraje. Věnovali se národopisu, lidové kultuře, památkové péči, místopisu a regionální historii. Vytvořili pozoruhodné umělecké sbírky a obsáhlou knihovnu. Josef V. Scheybal byl výborným kreslířem a talentovaným ilustrátorem. Díky němu a jeho manželce má Liberecký kraj obsáhlý vědecký a umělecký dokument zachycující památky lidového umění, krajinu i přírodu.
Po smrti manželů připadl objekt městu, které se rozhodlo uctít jejich památku a zrekonstruovat dům nesoucí jejich jméno a odkaz.

Aktuální akce

Po - Pá 9:00 - 12:30
So 10:00 - 13:00
Červenec - Srpen Ne 10:00 - 13:00
Polední pauza po - pá 12.30 - 13:00 h. Infocentrum otevírá ve všední dny od 9:00 hodin, výstavní síň v 2. patře od 10:00 hodin. Městská Galerie MY sídlí v 1. patře, otevírací doba út 13 - 17 h, stř - so 10 - 17 hodin.

Dům Manželů Scheybalových

Fara interiér II, autor: M. Bajer

Fara interiér II

Zahrada Getsemanská (2), autor: M. Bajer