Zřícenina hradu Frýdštejn

Frýdštejn, 463 42

E-mail: starosta@frydstejn.cz
Web: www.frydstejn.cz

Zachovalá zřícenina skalního hradu se vypíná nad údolím řeky Jizery. Tento typický strážní hrad je překrásnou dominantou Maloskalska.

Hrad, stojící na strmých, nepřístupných skalách, byl založen ve druhé polovině 14. století pravděpodobně pány z Bibrštejna. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý. V podhradí stojí jednoduchá pískovcová kaplička z roku 1823, postavená ve stylu lidového baroka. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince, jemuž jsou připisovány také práce na výzdobě Pantheonu.

Hrad byl z části vytesán ve skále, stísněné prostory nutily stavitele k vytvoření patrové koncepce stavby. Obranu hradu zajišťovaly hradby, do nichž byla zapojena i velká kulatá věž. Ta je dominantou Frýdštejna a také nejlépe zachovalou částí hradu.  Byla vystavěna na nejvyšším skalisku tak, aby z ní bylo možno obhlédnout široké okolí. Věž je asi 15 m vysoká a má 9 metrů v průměru, s dvouumetrovou tloušťkou zdiva. Jediný vchod byl v prvním patře asi 6 - 7 m nad úrovní nádvoří.

Hrad Frýdštejn byl zpřístupněn veřejnosti v 90. letech minulého století poté, co turnovský okrašlovací spolek hrad koupil od knížat Rohanů ze Sychrova a nechal dochované zdivo zpevnit. Nálezy z doby osídlení hradu se nacházejí ve sbírkách turnovského muzea. V současné době je hrad ve vlastnictví obce Frýdštejn.

Poloha: 8 km od Turnova

Rozhledové místo: Z hradní věže se nabízí pěkný výhled na okolní malebnou krajinu Maloskalska.

Květen - Říjen Út - Ne 10:00 - 17:00
Mimo uvedenou dobu lze dohodnout skupinovou prohlídku (min. 30 osob).

Plné vstupné:50,00 CZK
Dětské vstupné:20,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:30,00 CZK
Seniorské vstupné:30,00 CZK