Zřícenina skalního hrádku Drábské světničky

Český ráj

Dneboh
Dneboh, 295 01

Skupina sedmi mohutných pískovcových skalních bloků se nachází 4 km severovýchodně od Mnichova Hradiště, v masivu Mužského v Příhrazských skalách.

Na místech staršího opevnění byl na počátku 15. století vybudován hrad, většinou ze dřeva. Byl to pravděpodobně opěrný bod husitských vojsk při významné cestě Pojizeřím do Lužice. Skály byly mezi sebou propojeny dřevěnými mosty a ochozy a kamennými a dřevěnými schodišti. Dokonalý obranný systém byl doplněn obytnými místnostmi, tzv. modlitebnou, kazatelnou a strážnicí. Jediný chráněný přístup byl od soutěsky Ženská vrata na jihu. Po bitvě u Lipan hrádek opuštěn postupně chátral. Pro svou obrannou funkci byl nadále vyhledávaným útočištěm za třicetileté či 2. světové války.

Dnes jsou Drábské světničky zpřístupněné a poskytují krásný rozhled na Pojizeří. Maketa bývalého hradu je umístěna v muzeu v zámku Mnichovo Hradiště.

Volně přístupné.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky