Zřícenina Kamenický hrad - Zámecký vrch u České Kamenice

Lužické hory a Žitavské hory

Česká Kamenice, 407 21

Na kopečku nad městem Česká Kamenice ve výšce 530 m.n.m se tyčí zbytky hradu Zámecký vrch, dříve nazýván Kamenice.

Hrad byl zřejmě založen ve 13. století, ale o jeho rozkvět a dostavby se postarali páni z Vartenberka až kolem roku 1430 na ochranu zemské stezky vedoucí do Lužice. Hrad byl několikrát dobit a vypálen, naposledy v roce 1639 při tažení švédského Banérova sboru.

Koncem 19.století se místní okrašlovací spolek rozhodl hrad zpřístupnit veřejnosti. Byla zde otevřena výletní restaurace a rytířský sál, které byly vyzdobeny historickými relikviemi a erby. Po 2. světové válce Zámecký vrch začal chátrat až do roku 1995, kdy byla v obvodu zdiva hradního paláce postavena 12 m vysoká dřevěná věž s otevřenou zastřešenou plošinou. Téměř kruhový výhled umožňuje pohled na Unger, Milešovku, Říp, Českou skálu a Malý Buk. Zajímavý je také pohled na zříceniny gotického Kamenického hradu, dále na izolované skály ve svazích a mrazové sruby. K hradu se váže pověst o mrazivém přízraku zámeckého sedláka. Komu se zjevil, toho brzy potkalo neštěstí.

Přístup: Pěšky po značených turistických stezkách z České Kamenice a Kamenického Šenova.

Poloha: 1,5 km na jihovýchod od České Kamenice

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů