Zřícenina hradu Zakšín

Zakšín

Máchův kraj

Tuhaň, 472 01

Hrad Zakšín, který také bývá nazýván Pustý zámek, patří k nejpozoruhodnějším příkladům opevněných sídel na pískovci.

Hrad vznikl na místě dávného hradiště kolem roku 1400, za Václava Berky. Kolem roku 1450 byl již opuštěn. Stával na 3 pískovcových blocích, mezery mezi nimi sloužily jako příkopy. Nejzajímavější z nich je druhý, šikmo tesaný, s nájezdním výstupkem k padacímu mostu. Některé místnosti jsou zahloubeny do skály.

Poloha: 4 km JV od Dubé, 2 km JZ od obce Tuhaň. Pozůstatky hradu se ukrývají na protáhlém úzkém skalním hřebenu nedaleko vsi Zakšín.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Zakšín