Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

Malá Skála 122, 468 22

GSM: +420 734 264 226, +420 777 013 497
E-mail: info@vranov-pantheon.cz
Web: www.vranov-pantheon.cz

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov.

V době svého vzniku hrad vyhovoval všem obranným požadavkům, neboť při jeho stavbě bylo použito skupiny pískovcových skalisek spadajících na všech stranách skoro svisle do údolí Jizery. Podle zářezů a drážek ve skalních stěnách lze soudit, že obytné budovy na Vranově byly hlavně dřevěné, a proto se zachovala pouze sklepení vytesaných ve skále. Do hradu se vstupovalo postupně dvěma opevněnými branami. Na nejvyšším skalisku, stávala dřevěná hradní věž, která dominovala celému objektu.

Vranov poté prošel obdobími rozkvětu i úpadku, až v roce 1802 koupil maloskalské panství, k němuž Vranov patřil, podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal upravit přístup k hradu a vysoko nad Jizerou vybudoval vyhlídku. V prostorách hradu a jeho blízkém okolí dal Römisch umístit množství náhrobků, pomníků, nápisů, kamenných uren a letopočtů připomínajících bájné i historické osobnosti a události, spisovatele, umělce, básníky. V jedné síni byla připomenuta jména a události z bojů proti Napoleonovi, jinde se návštěvník setkal s bájnými jmény českých dějin. Své místo tu nalezli i Shakespeare, Goethe, Cervantes a řada dalších. Takto nově upravenému areálu hradu Vranova se začalo říkat Pantheon. Römischovi nástupci však nevěnovali Vranovu tolik pozornosti, a tak mnoho z toho, co tvořilo někdejší Pantheon, podlehlo zkáze. Zůstal však úchvatný pohled na Malou Skálu a protékající Jizeru.

Poloha: nad obcí Malá Skála, 8 km od Turnova, 4 km západně od Železného Brodu

Přístup: pěšky se na Vranov dostaneme z Malé Skály červenou turistickou značkou (1,5 km). Auto je nutné zanechat v obci Malá Skála a vydat se na hrad pěšky, na kole je místo poměrně špatně přístupné. Hrad bývá otevřen od května do září.

Rozhledové místo: z Pantheonu se nabízí pohled směrem k Drábovně, na Sokol a Suché skály.

Po propadu části parkánu v r. 2010 je tento po rekonstrukci a vznikl zde nový krásný prostor, který určitě stojí za návštěvu. Je zde i příjemné posezení u kiosku.

Poznámka: Držitelé průkazu ZTP mají vstup zdarma. V měsících duben a září je otevřeno i ve všední dny, ale záleží na počasí. Aktuální informace sledujte www.vranov-pantheon.cz.


Příloha

Otevírací doba

Duben Po - Pá 10:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 18:00
Květen - Srpen všechny dny v týdnu 9:00 - 18:00
Září Po - Pá 10:00 - 18:00
So - Ne 9:00 - 18:00
Říjen všechny dny v týdnu 10:00 - 17:00
V březnu otevřeno za příznivého počasí o víkendech - aktuální info na webu: www.vranov-pantheon.cz. O svátcích je otvírací doba stejná jako o víkendech. Prohlídka hradu je individuální, každý účastník dostane přesný popis jednotlivých zastávek trasy.

Vstupné

Plné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:100,00 CZKMax. 2 dospělí a 5 děti
Dětské vstupné:30,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:30,00 CZK
Seniorské vstupné:30,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština
Služby a vybavení: stání na kola, občerstvení, vstup se psy
Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Fotogalerie

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon, autor: Pavel Charousek

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

 
Vranovský hřeben - Pantheon, autor: Archiv TPCR

Vranovský hřeben - Pantheon

 
Zřícenina hradu Vranov - Pantheon, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

 
Zřícenina hradu Vranov - Pantheon, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Vranov - Pantheon

 
Pantheon

Pantheon

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load