Skalní vyhlídka Šulíkova skála

Jizerské hory

Tanvald, 468 41

Web: www.tanvald.cz

Jizerské hory jsou proslulé množstvím rozhleden. Mohou se ale pyšnit také mnoha vyhlídkami, které krajinu vůbec nenarušují.

Skalní vyhlídka na Šulíkově skále nabízí výhled na východní část Černostudničního hřebene, do údolí Kamenice, na tanvaldské sídliště Výšina (za ním je vrch Špičák - 808 m n. m.). V pozadí vidíme město Smržovku, jižně pak Velké Hamry a v dáli hřbet Kozákova. Od Tanvaldu je vzdálena asi 2,5 km směrem na Český Šumburk. Narazíme na ni při stoupání na Jírův kopec (746 m). Tuto přírodní skalní vyhlídku na mohutném skalnatém ostrohu zabezpečili tanvaldští turisté zábradlím až v roce 1974, a proto patří k těm méně známým. Její název souvisí pravděpodobně s přezdívkou někdejších obyvatel, o kterých se tvrdilo, že při karetních hrách „šulili“. Nedaleké skupince stavení se dokonce lidově říká „Šulíkov“.

Přímo k vyhlídce na Šulíkově skále vede Tanvaldský vyhlídkový okruh. Příchod nejlépe od Českého Šumburku po žluté turistické značce nebo v protisměru od Velkých Hamrů. Skálu si oblíbili také horolezci, je vhodná pro začátečníky.

Vyhlídka na Šulíkově skále