Zřícenina hradu Svojkov

Svojkov - Českolipská věž, autor: Jiřina Tomšová

Lužické hory a Žitavské hory

Svojkov, 471 53

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14.století. Byl postaven na 20 m vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem.

Při jeho stavbě bylo využito skalní podloží a některé části hradu byly vytesány přímo do skály. Také potřebné pískovce byly získávány z blízkého okolí. Výška skály umožnila výstavbu ve třech patrech, schody vedly po vnějších stěnách.

Od roku 1381 byli vlastníky hradu páni z Chlumu. Nejznámější osobností tohoto rodu se stal Jan z Chlumu, zvaný Kepka. Ten spolu s Václavem z Dubé doprovázel Mistra Jana Husa na koncil do Kostnice. Stal se stoupencem jeho učení a jeho oddaným přítelem. V 16.století hrad chátral, v roce 1590 byla dřevěná část hradu stržena a spálena. V roce 1650 započali noví majitelé stavbu malého barokního zámku na úpatí hradního vrchu. V 2. polovině 19. století byla zřícenina hradu upravena novými romantickými prvky.

Poloha: 2 km jižně od Sloupu v Čechách, u obce Svojkov

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Svojkov - Českolipská věž, autor: Jiřina Tomšová

Svojkov - Českolipská věž