Zřícenina hradu Starý Falkenburk

Starý Falkenburk, autor: Infocentrum Jablonné v Podještědí

Lužické hory a Žitavské hory

Jablonné v Podještědí, 471 25

První zmínky o hradu pocházejí z roku 1390. Byl postaven na ochranu Záhvozdské stezky.

Na konci husitských válek byl jednou marně dobýván, pak vyhořel a roku 1454 se již uvádí jako zbořený. Hrad chránil mohutný příkop a val s úzkým parkánem na úbočí. Dobře patrné jsou zbytky brány a paláce, oválná jáma - zřejmě pozůstatek věže a část ohradní zdi.

Poloha: Na vrcholu kopce Sokol v Lužických horách, asi 6 km severně od Jablonného v Podještědí.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů