Zřícenina hradu Nístějka

Krkonoše

Vysoké nad Jizerou, 512 11

Web: www.vysokenadjizerou.cz

Zřícenina hradu Nístějka stojí na skále nad údolím Jizery a Farského potoka. Původní hrad nepatřil k velkým a příliš významným, byl založen v první polovině 14. století rodem Valdštejnů.

V roce 1390 přešel hrad spolu s osadou Vysoké do majetku Vartemberků a později Jenštejnů. Kolem roku 1460 byl hrad po krátkém držení králem Jiřím z Poděbrad připojen k Návarovu. Od roku 1519 se uvádí hrad jako pustý, pravděpodobně po předchozím požáru.

Hrad Nístějka potěší všechny, kteří vyhledávají romantická a tajemná místa. Při archeologickém zkoumání pozůstatků hradu byly nalezeny zbytky výjimečně rozsáhlé pece - od ní je odvozováno i jméno hradu (ve staré češtině se pro ústí pece užívalo názvu nístěj). Část vykopávek je vystavena v Krkonošském muzeu ve Vysokém nad Jizerou.

Poloha: 4 km jižně od Jablonce nad Jizerou

Vydat se můžete na Vycházkový okruh hradu Nístějka z Vysokého nad Jizerou.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů