Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zřícenina hradu Kumburk

Kumburk, autor: Pavla Bičíková

Český ráj

Syřenov, 512 51

GSM: +420 728 508 481, +420 770 604 073
E-mail: sprava.hradu@kumburk.cz
Web: www.kumburk.cz

Počátkem 14. století si na homolovitém kopci u Nové Paky postavili páni z Vartemberka hrad původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Do dnešních dnů se dochovaly pouze jeho zříceniny, z nichž se nabízí krásný výhled na krajinu Českého ráje i vzdálenější okolí.

Historie hradu spadá do počátku 14. století, v roce 1325 je zmiňován Markvart z rodu Vartenberků. Po ukončení husitských válek se hrad dostal do majetku Jindřicha z Dubé, později patřil Trčkům z Lípy a roku 1607 se stal majetkem Smiřických. Od roku 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění se zde střídali majitelé. V průběhu třicetileté války byl zpustošen Švédy a roku 1658 na rozkaz císaře Leopolda zbořen.

Dnes je Kumburk  jednou z nejromantičtějších a nejzajímavějších hradních zřícenin v Českém ráji. Kumburk byl příkladem u nás neobvyklého tzv. koncentrického typu hradu, jednotlivé hradní části byly totiž umístěny spirálovitě nad sebou. Zdejší dělostřelecké opevnění představuje jeden z vrcholných projevů snah o aktivní dělostřeleckou obranu z doby okolo poloviny 15. století. Dochovaly se zříceniny hranolové a kulaté věže, podzemí paláce, rozvaliny bran, hradebních zdí i hospodářských budov.

Rozhledové místo: Z vrcholové dřevěné vyhlídky se otvírá nádherný výhled na Jičínsko, Veliš, Zebín, Prachov, Bradlec, Tábor, Kozákov, Ještěd, Podkrkonoší, Krkonoše, Náchodsko, Orlické hory a blízkou Zvičinu.

Zajímavost: Na hradě je umístěna pamětní deska informující o návštěvě K.H. Máchy.

Přístup: Nejbližší pěší cesta je od vlakové zastávky Syřenov po žluté turistické stezce (3 km). Vyjít můžete také z Nové a Staré Paky (4 km), nebo oblíbenou červenou cestou z Ploužnice (7 km). Autem jedeme z Jičína směrem na Lomnici a za Valdicemi u obce Těšín odbočíme směrem na Soběraz, do bradleckých lesů přes Kumburský Újezd k hostinci Na Klepandě.

Hrad je volně přístupný. Prohlídky s průvodcem možné po telefonické dohodě.

Poloha: 5 km západně od Nové Paky

Příloha

Otevírací doba

Celoročně volně přístupné na vlastní nebezpečí, o víkendech na požádání možnost zapůjčení dalekohledu, v sezoně o víkendech otevřený stánek.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

 

Fotogalerie

Kumburk, autor: Pavel Charousek

Kumburk

 
Kumburk, autor: Jakub Podobský

Kumburk

 
Kumburk, autor: Pavla Bičíková

Kumburk

 
Zřícenina hradu Kumburk, autor: Charousek Pavel

Zřícenina hradu Kumburk

 
Zřícenina hradu Kumburk, autor: Podobský Jakub

Zřícenina hradu Kumburk

 
Zřícenina hradu Kumburk, autor: Jakub Podobský

Zřícenina hradu Kumburk

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load