Zřícenina hradu Hamrštejn

Lužické hory a Žitavské hory

Chrastava, 463 31

Web: www.npu.cz/cs/uop-liberec/prezentace-pamatek/liberec_hamrstejn

Hamrštejn, přestože z něj zbyla obvodová zeď a zbytky dvou věží, je oblíbené výletní místo nacházející se mezi Libercem a Chrastavou. Dostupné je dobře vlakem (zastávka Machnín hrad) nebo na kole po cyklostezce č. 20 Odra-Nisa. Vypravte se na lehce poznávací výlet, po trase je i naučná tabule.

Náš tip:

Při návštěvě Hamrštejna doporučujeme neopomenout další místní zajímavost, která je od zmíněné zříceniny téměř na dohled:

Transborder

(najdete jej ve směru od Hamrštejna po překročení kolejí a sestupu k řece pod viaduktem)

Transborder je visutá lávka nad řekou Nisou na ruční pohon, která byla zprovozněna po povodních v říjnu 2010. Kabinkou pohybují přímo cestující tím, že tahají za lano. Kladkostroj je sestavený tak, aby cestující nemuseli vynakládat velkou sílu. Projekt transborderu pochází od architekta Martina Rajniše.

Volně přístupné po celý rok.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Hamrštejn, autor: Milan Drahoňovský