Lužické hory a Žitavské hory

Hamr na Jezeře, 471 28

Zřejmě na místě staršího hradiště vznikl kolem poloviny 13. století královský hrad, který chránil starou obchodní cestu na sever do Lužice. Václav II. ho roku 1283 daroval Janu z Michalovic.

V letech 1359 - 1516 patřil s krátkými přestávkami pánům z nedaleké Stráže (Vartemberka). Pak ho koupili Biberštejnové a za nich hrad prodělal velkou renesanční přestavbu. V roce 1645 byl Švédy pobořen a vypálen a tím končí jeho historie.

Vlastní hrad tvořila hranolová věž s připojenou budovou paláce. Hradní areál neměl příkopy, dostatečnou ochranu mu poskytovaly strmé srázy. Dolní předhradí bylo dřevěné. Podél zdi vlastního hradu od něj vedla cesta k druhé bráně do horního předhradí, které bylo již kamenné. Třetí branou se procházelo do horního hradu, který chránily bašty.

Do dnešních dob se dochovalo poměrně rozsáhlé zdivo, sklepy a hradní studna. V podzemí hradu byla objevena tzv. Děvínská štola, kde se těžila železná ruda pro zdejší pece.

Poloha: 3 km od Hamru na Jezeře

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Zřícenina hradu Děvín, autor: Jiří Vackář

Děvín