Český ráj

Olešnice, 511 01

Zřícenina hradu Kozlov, též Chlum, leží 2,5 km jihozápadně od Turnova na severozápadním okraji Hruboskalské plošiny.

Původně rozsáhlý hrad byl postaven ve 13. století na pískovcovém hřebeni rozděleném do několika bloků a byl převážně dřevěný. Zanikl v 15. století, pravděpodobně v roce 1425, při dobývání nedalekého hradu Valdštejna vojskem Jana Žižky.

Z hradu se dochovaly dvě místnosti vytesané do skály a spodní část věžové stavby. Předhradí je od zadního hradu odděleno příkopem vylámaným ve skále, který je z obou stran přístupný po schodech.

Ke zřícenině hradu se dostanete ze Všeně nebo z Kacanov po žluté turistické značce.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Zřícenina hradu Kozlov, autor: Luděk Antoš