Zřícenina hradu Brada

Brada, autor: Jiří Morávek

Český ráj

Brada-Rybníček, 506 01

Zalesněnému hřebeni nad Jinolickými rybníky vévodí Přivýšina - 463 m a nedaleko, východně pod tímto vrcholem, stával raně gotický hrad Brada.

Poloha: 5 km S od Jičína, S od obce Brada-Rybníček

Na jednom z vrchů Prachovské pahorkatiny byl někdy ve 13. století vystavěn hrad, který dostal jméno podle svého tvaru či podoby lesnatého okolí. Do současnosti se z něho dochovaly jen nepatrné zbytky. Cestou kolem staré zvonice se dostaneme k místu první brány a podél původní, dnes již téměř nezřetelné hradební zdi až tam, kde stála okrouhlá jižní věž. Západní část hradu porušil pozdější pískovcový lom. Zbytek hradební zdi je dochován nad druhým lomem. Prvním známým držitelem hradu byl Načerad, syn Pakoslavův, doložený v letech 1258 - 1263. Z podhradí se vyvinula ves, která převzala jméno hradu. Koncem 13. století patřil k Bradům, držené zřejmě jen zástavně, i Jičín. V následujících letech náležela Brada k velišskému panství, poslední majitel hradu Mikuláš Licka z Rýzmburka zde však nesídlil a nechal hrad zpustnout.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Brada, autor: Jiří Morávek

Vrch Brada