Zřícenina Chudý hrádek

Máchův kraj

Holany, 470 02

Zřícenina Chudý hrádek leží v lesích mezi Dubou a Holany v údolí zvaném Roklice neboli Dolský důl. Hrad byl založen ve 2. polovině 14. století Berky z Dubé.

První zmínky zřejmě pocházejí z let 1352-1357. Po stavební stránce je hrad velice zajímavý. Stojí na ostrém a skalnatém konci rozsáhlého hřbetu. Hradní příkop je 13 metrů široký, samotný hrad zřejmě vznikl přizpůsobením přirozené skalní rozsedliny. Nemá tradiční hlavní věž, jeho hlavní obranou byla obvodová hradba. Do dnešních dob se dochoval palác a pod ním do skály vytesané sklepení. V protilehlém rohu hradu je cisterna, která je hluboká 14 metrů. Chudý hrádek patří mezi nejzajímavější zříceniny zdejšího kraje.

Přístup od Dolského mlýna je však poměrně strmý.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů