Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zámek Vokšice

Zámek Vokšice

Český ráj

Vokšice, 506 01

Jednopatrový barokní zámek nechal postavit Jindřich Šlik někdy před rokem 1700. Zámek měl dvě křídla a celá areál doplňoval park, zelinářská zahrada a hospodářské budovy. V areálu zahrady se zachovala pozoruhodná sýpka postavená podle návrhu J.B.Matheyho a sala terrena.

Vokšice a rod Schliků

Ves Vokšice se v 16. století postupně přeměnila na hospodářský dvůr, patřící rodu Schliků. Ten je znám od 14. století a jeho členové byli povětšinou významnými osobnostmi. První známý člen rodu – Kašpar Schlik – byl nejvyšším kancléřem krále Zikmunda, Jáchym Schlik byl hejtmanem německých lén Koruny české. Schlikovský rod ale také stál často v opozici proti panovníkovi. Jeroným Schlik se provinil proti králi Ferdinandovi I. a byl uvězněn. Nejznámější osobností rodu Schliků je Jáchym Ondřej Schlik, který byl jako vůdce protihabsburského povstání českých stavů popraven v r. 1621 na Staroměstském náměstí v Praze.

Na panství jižně od Jičína byl prvním svého rodu Jindřich Schlik, který se dal na vojenskou dráhu. Jeho syn František Arnošt se uplatnil u dvora, byl i nejvyšším zemským správcem. Byl zdatný hospodář a značně rozšířil své zdejší statky. Jeho pokračovatelem se stal syn František Josef, narozený v r. 1656. Také on zastával postupně řadu veřejných funkcí. František Josef Schlik byl nejen zdatný hospodář, ale i čilý stavebník, který na svém panství realizoval výstavbu kaplí, kostelů a zámků, citlivě zasazených do krajiny a tvořících barokní krajinou kompozici, dnes známou jako Mariánská zahrada. Na jeho panství působili architekti J. B. Mathey, P. Spannbrucker či G. Gilmetti. František Josef hrabě Schlik se dožil 84 let.

V polovině 19. století Schlikové obhospodařovali panství Kopidlno, Staré Hrady, Veliš a Vokšice. Pěstování plodin doplňovalo pastevectví a rybníkářství – byli vrchností pro 8 077 poddaných. František Josef nechal osadit svahy i aleje cest ovocnými stromy, jejichž sazenice se vozily z horských oblastí, aby na neúrodné půdě zakořenily a plodily, stavěl myslivny a zbudoval i dvě cihelny. V Kopidlně vyrostla nová sýpka a v Jičíněvsi kromě sýpky i skleník v zámeckém parku.

Zde, u zámku ve Vokšicích bylo vybudováno v letech 1815–1835 nové zázemí pro velký hospodářský dvůr. Na ploše velikého obdélníku vznikly klasicistní hospodářské budovy, dva domy úředníků, dům pro čeleď, stodoly, stáje, ovčín, pivovar, i zelinářská zahrada. K tomu patřily i dvě mohutné třípatrové sýpky – mladší sýpka z r. 1831 a starší, barokní z r. 1700, podle návrhu J. B. Matheyho, jejíž součástí je i sala terrena na průčelí, obráceném k zámku. Zámek je trojkřídlý, jednopatrový a spolu s parkem a hospodářským dvorem byl ohrazen zdí s barokními klenutými branami. Celý tento areál později připadl státnímu statku, jehož hospodaření jej silně poznamenalo.

Po r. 1989 byl zámek vrácen rodině Schliků. 

Zámek v současné době není přístupný veřejnosti, kromě občasných kulturních akcí.

Příloha

Fotogalerie

Vokšice, autor: Pavla Bičíková

Vokšice

 
Zámek Vokšice

Zámek Vokšice

 
Zámek Vokšice

Zámek Vokšice

 
Zámek Vokšice

Zámek Vokšice

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load