Liberecký zámek

Jizerské hory

Felberova
Liberec, 460 01

Liberecký zámek byl vybudován v renesančním slohu, stavba byla dokončena v roce 1587. V zámku se dochovala vzácná renesanční kaple z počátku 17. století. Přístupný je krásný park, který je ideální pro odpočinek či krátkou procházku.

Původní jednoduchou renesanční stavbu nechali postavit bratři Kryštof a Melichar z Redernu již v letech 1582 - 87, a tak zámek zároveň patřil mezi první zděné budovy ve městě. Dnešní podobu však získal až díky několika přestavbám, které započaly po ničivém požáru v roce 1615. Tehdy byla na popud majitelky panství Kateřiny z Redernu k zámku přistavěna kaple a Nosticovské křídlo podle návrhu Jana Arkana ze Žitavy.

Ve 20. století zřídila v zámku světoznámá firma Skloexport unikátní vzorkovnu skla a právě tato křehká krása dala vzniknout hrdému pojmenování: "Skleněný zámek".

Běžně je zámecký komplex bohužel nepřístupný, a tak můžete obdivovat pouze jeho zajímavý exteriér v samém srdci města.

V současné době zde probíhá výstava loutek z Anifilmu 2021.

Zámek, autor: SML, Tomáš Mauder

Zámek