Zámek Sloup v Čechách (nepřístupný)

Zámek Sloup v Čechách, autor: Jana Nastoupilová

Lužické hory a Žitavské hory

Sloup v Čechách, 471 52

Zámek nechal v roce 1730 postavit Josef Jan Maxmilián Kinský. Přesídlil do něj v roce 1733 po požáru starého zámečku.

Zámek je tvořen patrovou hlavní budovou se dvěma bočními křídly ve tvaru písmene H. Před zámkem je čtvercové nádvoří, obklopené přízemními hospodářskými budovami. Průčelí hlavní budovy a výklenky po stranách jsou zdobeny atikou a sochami s mytologickými výjevy. Všechny sochy jsou připisovány Antonínu Braunovi - synovci Matyáše Bernarda Brauna.

V roce 1829 nechal Karel Kinský původně barokní budovu zámku upravit do klasicistního stylu, v některých místnostech prvního patra se však dochovaly stropy s barokní štukovou výzdobou. V současné době není zámek turisticky přístupný. Po roce 1946 v něm byla umístěna dětská ozdravovna, potom škola v přírodě, ústav sociální péče a nakonec domov důchodců.

Interiér sloupského zámku, autor: Jana Nastoupilová

Interiér sloupského zámku