Zámek Nový Falkenburk (nepřístupný)

Zámek Nový Falkenburk, autor: Thomas Glaubitz

Lužické hory a Žitavské hory

Jablonné v Podještědí 1
Jablonné v Podještědí, 471 25

Zámek Nový Falkenburk je dnes součástí Jablonného v Podještědí. Kdysi zde stávala tvrz, která zanikla ještě během první poloviny 15. století.

V 16. století nechal tehdejší majitel panství Jindřich Berka z Dubé vystavět nad rybníkem zámek, který je obklopen rozlehlým parkem. Během sedmileté války v 18. století zde byl vojenský lazaret a později zámek zpustl natolik, že velkých sálů s freskovou a štukovou výzdobou bylo užíváno jako sýpek. Nový majitel, liberecký továrník Liebig dal v roce 1901 provést obnovu, která však nebyla moc citlivá. Dodnes je zachována štuková výzdoba sálů, nástropní malby a zrcadlový sál.

Dnes je zámek účelově využíván (dětský domov), a proto není přístupný veřejnosti. Umožněny jsou pouze svatební obřady.

U zámku můžeme obdivovat alej pyramidálních dubů, vedoucích od zámku směrem k České Vsi, vysazenou r. 1901 J. M. Liebiegem, která nahradila původní topolovou alej z r. 1758. V letech 2009-2010 prošla alej nákladnou a rozsáhlou rekonstrukcí.

Od roku 2005 nezisková organizace Čmelák – Společnost přátel přírody revitalizuje pozemky v okolí zámku. Ze zanedbaných a neobhospodařovaných pozemků s černými skládkami Čmelák vytvořil mokřadní biocentrum s vysokou ekologickou, estetickou i rekreační hodnotou. V místě byla vyhloubena soustava osmi tůní a vybudována návštěvnická infrastruktura.

Zámek Nový Falkenburk, autor: Thomas Glaubitz

Zámek Nový Falkenburk