Zámek Jilemnice, autor: Renner

GSM: +420 737 225 429
E-mail: kmjilemnice@krnap.cz
Web: www.krnap.cz, www.kmjilemnice.cz

Jilemnický zámek pochází z 16. století, kdy jej nechali postavit Křinečtí z Ronova. Zámek se nachází v zámeckém parku nedaleko náměstí.

Od nich panství zdědili Harantové z Polžic a Bezdružic a v roce 1701 zámek koupil pokrokový rod Harrachů, kteří ho v letech 1714 a 1895 rozšířili do dnešní podoby. Během 2. světové války byl jejich majetek zkonfiskován a po válce připadla budova i pozemky československému státu.

V zámku dnes sídlí Krkonošské muzeum, které vzniklo díky řediteli dívčí školy Jáchymu Metelkovi a učiteli Janu Bucharovi ze sbírek pro Národopisnou výstavu československou v roce 1891.

Zámecká interiérová expozice nabízí vedle životopisných materiálů Jana Nepomuka hraběte Harracha, který se zasloužil nebývalou měrou o rozvoj české kultury, hospodářství, politiky a rozmach Krkonoš, také možnost prohlédnout si Janovu pracovnu, ložnici, jídelnu, salon a dámský salonek, předpokoj a chodbu.

V zámeckém parku se nachází řada vzrostlých stromů. Mezi nimi i mohutná 250 let stará lípa, která je nejstarším stromem ve městě. Proti vstupní bráně parku stojí pomník světoznámého geologa Františka Pošepného. Hlavní vchod do zámeckého parku je z Kostelní ulice.

Expozice:

Historicko-etnografická expozice – unikátní betlém Jáchyma Metelky z let 1883–1913. Původní mechanismus pohybuje 142 figurkami, které předvádějí 350 druhů pohybů, vše za doprovodu zvukových efektů. Historie českého lyžování – vývoj až do roku 1938. Život Jana Nepomuka hraběte Harracha.  Kavánova galerie vystavuje díla významného českého krajináře Františka Kavána. Muzeum nabízí také řadu krátkodobých výstav, doprovodných akcí a přednášek.

V přilehlé budově bývalého pivovaru najdete Tržnici řemesel, kde se můžete podívat na výrobu rukodělných a řemeslných výrobků tradičního lidového nebo historického charakteru, jako např. drátenictví, košíkářství, výroba šperků, ozdob, umělecká práce s dřevem apod. Výrobky si tu můžete zakoupit a udělat tak radost sobě nebo někomu blízkému.

Červenec - Srpen Út - Ne 8:00 - 12:00
Září - Červen Út - Ne 8:00 - 12:00
13:00 - 17:00
13:00 - 16:00
Prohlídka trvá 60 – 90 minut, počet osob ve skupině až 45 (s výjimkou mechanického betlému a zámecké expozice), možno procházet i volně bez průvodce. Pro skupiny nad 20 osob, po předchozí domluvě i mimo stanovené časy.

Plné vstupné:80,00 CZK
Rodinné vstupné:180,00 CZK
Dětské vstupné:40,00 CZK
Studentské vstupné:40,00 CZK