Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Valdštejnský zámek, Jičín

Valdštejnský zámek, Jičín, autor: Jakub Podobský

Český ráj

Valdštejnovo náměstí 1
Jičín, 506 11

Telefon: +420 493 532 204
E-mail: muzeumhry@muzeumhry.cz
Web: www.muzeumhry.cz

Zámek v Jičíně byl vystavěn po roce 1608, o 12 let později po výbuchu vyhořel a byl těžce poškozen. Za Albrechta z Valdštejna byl roku 1633 znovu vystavěn v barokním stylu.

Dominantou náměstí je kromě brány budova zámku se třemi nádvořími, která společně s dalšími významnými objekty tvoří součást městské památkové rezervace.

Již za vlády Trčků z Lípy koncem 15. stol. začalo budování nového panského sídla v Jičíně. Na třech spojených parcelách při západním nároží vyrostl do roku 1587 renesanční městský zámek, který byl dále opět přestavován, především za Zikmunda Smiřického ze Smiřic (tato budova tvořila 1/4 dnešního areálu zámku).

Smiřičtí ze Smiřic byli jedním z nejbohatších šlechtických rodů v Čechách. Za jejich panování se rozvíjel obchod a řemesla, část zámku ovšem 1. února 1620 vyletěla do povětří po výbuchu střelného prachu. Tragicky tak vyvrcholily spory o dědictví mezi Eliškou Kateřinou a Markétou Salomenou Smiřických.

Po bitvě na Bílé hoře nebyl majetek zkonfiskován, protože na něj uplatnil nárok Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, nejvýraznější osobnost, která změnila charakter i velikost zámku do dnešní podoby.

V části zámku působí Regionální muzeum a galerie s více než 120 tisíci sbírkovými předměty, jehož součástí je i tzv. Konferenční sál protinapoleonské aliance, která zde jednala roku 1813. Galerie je umístěna v krásných prostorách bývalé Valdštejnské konírny. V objektu dále sídlí Městské informační centrum, Základní umělecká škola J. B. Foerstera. Porotní sál zámku je často využívaný ke koncertům i dalším kulturním akcím.

Muzeum pořádá prohlídky zámku pouze v letních měsících. Místnosti v původním stylu jsou k vidění v prostorách muzea - viz níže uvedená otevírací doba.


UPOZORŇUJEME, ŽE SE JEDNÁ O OTEVÍRACÍ DOBU MUZEA!

ZÁMEK JE NEPŘÍSTUPNÝ, navštívit můžete pouze prostory muzea a galerie. 


Příloha

Otevírací doba

Leden - Únor Út - Ne 10:00 - 16:00
Březen Út - Ne 10:00 - 17:00
Duben - Červen Út - Ne 9:00 - 17:00
Červenec - Srpen Po - Ne 9:00 - 18:00
Září - Prosinec Út - Ne 9:00 - 17:00
Jedná se o otevírací dobu Regionálního muzea a galerie, které se nachází v prostorách zámku. Valdštejnský zámek nemá klasické prohlídkové okruhy.

Fotogalerie

Valdštejnský zámek, Jičín, autor: Jakub Podobský

Valdštejnský zámek, Jičín

 
Valdštejnský zámek, Jičín, autor: Jakub Podobský

Valdštejnský zámek, Jičín

 
Valdštejnský zámek, Jičín, autor: Jakub Podobský

Valdštejnský zámek, Jičín

 
Valdštejnský zámek, Jičín, autor: jan špelda

Valdštejnský zámek, Jičín

 
Valdštejnský zámek, Jičín, autor: jan špelda

Valdštejnský zámek, Jičín

 
Valdštejnský zámek, Jičín, autor: Vojtěch Kunart

Valdštejnský zámek, Jičín

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load