Krkonoše

Telefon: +420 481 584 178, +420 481 584 179
E-mail: ou@hbranna.cz
Web: www.ou.hbranna.cz/pamatky/zamek/

Branský renesanční zámek, zdobený sgrafitovou výzdobou, se nachází na vyvýšeném místě, kde dříve stávala tvrz. Byl založen v roce 1533 Zdeňkem z Valdštejna. Najdete ho v Horní Branné, v blízkosti města Jilemnice a Vrchlabí.

Po jeho smrti stavbu v roce 1582 dokončila vdova Marie z Martinic. Zámek měl dvě patra, první kamenné a horní dřevěné s ochozy a s věžičkou na hřebenu střechy. Byl ozdoben sgrafity a nápisy. Za třicetileté války byl silně poničen a horní patro bylo vypáleno. Při opravě byly nápisy a výzdoby překryty omítkou. V roce 1868 dal hrabě Jan z Harrachu omítku odstranit, ale podařilo se zachránit už jen zbytky výzdoby zámeckých stěn. V roce 1994 byla fasáda zámku restaurována. V současné době slouží obci jako reprezentační objekt, ve kterém jsou umístěny kanceláře, malé muzeum a dvě drobné provozovny.

Památník Jana Ámose Komenského

Část expozice zámku je věnována J. A. Komenskému, který zde pobýval několik měsíců před svým odchodem do exilu v roce 1628.

Podle Pamětní knihy obce Branné Jan Ámos Komenský v branském zámku prý obýval pokojík v přízemí západní části. Kardinál a pražský arcibiskup Arnošt z Harrachu, když se stal správcem panství za nezletilého Ferdinanda Bonaventuru hraběte z Harrachu, prý rozkázal vytrhat a spálit podlahu tohoto pokoje, aby se z něho nemohl kacířský mor šířit do okolí!

Na paměť Jana Ámose Komenského byl v září 1957 v branském zámku zřízen jeho památník a v průčelí zámku byla zasazena pamětní bronzová deska od akademického sochaře Karla Pešata z Jablonce nad Nisou. Památník je častým místem návštěv pedagogů, našich i zahraničních turistů.

Od roku 1999 je zde jedna místnost věnována spisovateli, malíři, učiteli Josefu Šírovi, který se v Horní Branné narodil v roce 1859.

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy

Zámek Horní Branná, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí