Zbytky skalního hradu v Oldřichově

Skalní hrad v Oldřichově

Jizerské hory

Oldřichov v Hájích, 463 31

Mohutné skalisko, na kterém byl ve 14. století založen skalní hrádek sloužící k hlídání obchodní stezky přes hory. Zanikl pravděpodobně v 16. století.

Skalní hrad (600 m.n.m.) a Špičák (724 m.n.m.)

Rozložitý masiv Skalního hradu najdeme uprostřed hlubokých lesů západně od Oldřichovského sedla. Na rozdíl od ostatních, zde popsaných míst, nešlo v tomto případě původně o vyhlídku určenou k rozhlížení výletníků. Dle pověsti zde měl stát loupežný hrádek, věrohodnější prameny tvrdí, že snad šlo o tvrz chránící starou obchodní stezku, spojující Liberecko s Frýdlantskem. Dá se předpokládat, že obojí se nejspíš prolínalo. Jisté ale je, že středověké osídlení je doloženo archeologickými nálezy.

Lidové báchorky tvrdí, že Skalní hrad měl být spojen podzemní chodbou s frýdlantským zámkem, jiné vyprávějí o krásné dívce držené na hrádku loupežníky. Když se jednou rozhodla pro útěk, byla pronásledována, a proto se na konci útesu pokusila neúspěšně skočit na sousední skálu. Od té doby se hluboké skalní průrvě, do níž se zřítila, říká Panenský skok.

Ze Skalního hradu se otvírá výhled na Frýdlantsko a do vzdálené Horní Lužice, zajímavý je i pohled ke Špičáku, který se nachází jihozápadně odtud. K jeho skalnatému vrcholu se dostaneme po značené stezce, která místy vede po stabilních roštových stupních. V současné době Špičák převyšují stromy, takže výhled z něho je jen skromný. Těsně pod vrcholem se ale dá najít místo s dobrým rozhledem na Ještědský hřbet.

Pro výlet k těmto cílům doporučujeme využít naučnou stezku Oldřichovské háje a skály. Její začátek je v Oldřichovském sedle.

Autor textu: Otokar Simm.

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Skalní hrad v Oldřichově

Oldřichovský skalní hrad, autor: Milan Drahoňovský