Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hrádek Aichelburg

Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Krkonoše

Horní Maršov, 542 26

Telefon: +420 499 874 298
E-mail: info@veselyvylet.cz
Web: www.veselyvylet.cz/cz/vv8.html

Původně romantický hrádek byl postaven nad Temným Dolem jako památka na hraběte Bertholda z Aichelburgu zemřelého v roce 1861.

Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš.

Po roce 1883, kdy panství Maršov zakoupila hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová, začal hrádek chátrat a v roce 1945 byl téměř zapomenutý. Díky Hradní společnosti Aichelburg, která vznikla v roce 1995, byl hrádek obnoven a v roce 2000 zpřístupněn veřejnosti.

Klíče si můžete vypůjčit v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou a Temném Dole. Otevřeno je denně od 8.30 do 18.00 hodin (Veselý výlet si vyhrazuje právo na změnu otevírací doby) od 8. května do 2. listopadu a od poloviny prosince do Velikonoc. Za vypůjčení klíčů, hlavní s iniciálami BA, který je replikou původního klíče od hrobky Bertholda Aichelburga, se platí mírné vstupné. Získané prostředky slouží výhradně k zajištění provozu a údržbě lesního hrádku a také k uhrazení pojištění celé vycházkové trasy Aichelburg včetně lesního hrádku a křížové cesty na Starou Horu. Podmínky zapůjčení klíčů najdete v návštěvním řádu. Pro hosty je určeno pět sad klíčů v Temném Dole a tři sady v informačním centru v Peci pod Sněžkou. Ve Veselém výletě vám poradí cestu, možnost parkování a dohodnete se na vrácení klíčů. Můžete si tu koupit drobné upomínky, pohlednice a turistickou známku s lesním hrádkem Aichelburg.

Stejně jako od lesního hrádku Aichelburg si ve Veselém výletu v Temném Dole můžete vypůjčit klíče (cena 15 Kč/os) od Muzea Vápenka v Horních Albeřicích.

Příloha

Vstupné

Hrádek Aichelburg - vstupné
Plné vstupné:15,00 CZK
Rodinné vstupné:40,00 CZK
Dětské vstupné:5,00 CZK
Studentské vstupné:5,00 CZK

Hrady a zříceniny hradů: hrady

Fotogalerie

Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Aichelburg

 
Aichelburg výhled, autor: RTIC Krkonoše

Aichelburg výhled

 
Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Aichelburg

 
Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Aichelburg

 
Aichelburg, autor: RTIC Krkonoše

Aichelburg

 
Aichelburg cesta lesem, autor: RTIC Krkonoše

Aichelburg cesta lesem

 
Aichelburg

Aichelburg

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load