Zámek Vartenberk (nepřístupný)

Zámek, autor: Michaela Voříšková

Lužické hory a Žitavské hory

Stráž pod Ralskem, 471 27

Ve 13. století byl na ochranu obchodní žitavské záhvožďské cesty na místě původního strážného hrádku postaven gotický hrad Vartenberk.

Zakladatelem hradu byl patrně Markvart z Března. V roce 1563 byl hrad přestavěn na renesanční zámek, který v roce 1865 navštívil i císař František Josef I.

V novodobé historii byl zámek využíván k ubytování rekreantů, později však byl zdevastován sovětskými vojsky a dne 11. září 1987 vyhořel. Zámek nebyl doposud zcela opraven, není přístupný k prohlídkám veřejnosti.

Na protější straně Zámeckého vrchu se nachází kaple svatého Jana Nepomuckého, která je se zámkem spojena lipovou alejí. Na nejvyšším místě Zámeckého vrchu stával kříž.

Od roku 2003 započalo město rekonstrukci zámku.

Zámek Vartenberk je otevřený zatím jen pro kulturní městské akce.

Pohled na Zámek, autor: Patrik Endrych

Pohled na Zámek