Tajemná místa Jizerských hor - pramen Nisy

Jizerské hory

Web: www.vilaizerina.cz

Jablonecké Paseky (MHD) – Kynast (1,5 km) – Nisanka (3 km) – rozcestí U Tří lip – pramen Nisy (5 km) – Smržovka, Lidické náměstí – Smržovka, nádraží ČD (7,5 km).

Vycházku začneme v Jabloneckých Pasekách buď na Paseckém náměstí, nebo u železniční stanice. Doprovázet nás bude zelené značení. U zastávky přejdeme železniční trať a okolo domova důchodců (dříve vodoléčebné lázně z roku 1893) stoupáme na Kynast. U bývalé restaurace vyjdeme z lesa, odkud pokračujeme pohodlnou hřebenovou cestou okolo Feixova kříže (obnoven 2011) k rozhledně Nisanka. V roce 2006 zde byl postaven telekomunikační stožár, který slouží i jako vyhlídková věž. Otevírací doba zde.

Zelené značky pak klesnou k silnici, na rozcestí U Tří lip (boží muka), kde odbočíme po silnici doprava k prameni Nisy. Prameniště bylo zvelebeno již v roce 1930, později však bylo místo zanedbáno. V roce 2010 proběhly rozsáhlé úpravy. Pramen Nisy je také začátkem mezinárodní cyklotrasy Odra - Nisa.

Od pramene můžeme pokračovat po místním značení Smržovských vyhlídkových okruhů nebo po zelené turistické značce. Obě značení nás přivedou nejprve k Parkhotelu, odkud pokračují městským parkem až na Lidické náměstí ve Smržovce. Na náměstí T. G. Masaryka je to odtud kousek a jen o něco dále najdeme nádraží ČD.

7,5 km, 2,5 h. Trasa zde

Další informace na www.vilaizerina.cz