Tajemná místa Jizerských hor - Protržená přehrada

Jizerské hory

K Protržené přehradě na Bílé Desné Josefův Důl, železniční stanice – Lesní brána (1 km) – Mariánskohorské boudy – Protržená přehrada (4 km) – základy Krömerovy boudy – Desná I – pamětní kámen přehradní katastrofy (9 km) – Desná, vlak, bus. Celkem 10,5 km. Zpočátku větší stoupání, od Mariánskohorských bud převážně klesání. Od přehrady se lze též pohodlně vrátit stejnou cestou do Josefova Dolu.

Z Josefova Dolu projdeme obcí k rozcestí Lesní brána, odkud cesta vytrvale stoupá až k samotě Mariánskohorské boudy. U Protržené přehrady narazíme na krátkou kulturně-naučnou stezku, která nás seznámí s příčinami neštěstí z roku 1916. Blízko ústí propojovací štoly se u silničky nachází tabulka připomínající bývalou Krömerovu boudu, která zde stála v letech 1926–1945. Sestoupit odtud můžeme po lesní asfaltové silničce do Desné, kde u mostu přes Bílou Desnou stojí pamětní kámen připomínající následky dávné katastrofy.

Další informace na: www.vilaizerina.cz

Známka Protržená přehrada, autor: Dana Tkáčová