Tajemná místa Jizerských hor - Na Čihadle

Rozhledna na Čihadlech, autor: Renata van Vleet

Jizerské hory

Chata Smědava, parkoviště, autobusová zastávka – Štolpišská silnice – Na Kneipě, kiosek (3 km) – rašeliniště Na Čihadle, vyhlídková věž – zpět ke kiosku Na Kneipě (4,5 km) – odbočka k vrcholu Jizery (6 km) – Jizera a zpět na Štolpišskou silnici (9 km) – Smědava. Celkem 10,5 km, bez výstupu na Jizeru 7,5 km.

Od chaty Smědava stoupá červeně značená Štolpišská silnice nejprve strměji, pak již pozvolna až ke kiosku Na Kneipě. Odtud dojdeme zanedlouho po asfaltové silničce k rašeliništi Na Čihadle. Vpravo při cestě můžeme zahlédnout Gackův pomníček, který připomíná neobjasněnou vraždu z roku 1927. Na okraji rašeliniště stojí od r. 2012 nová vyhlídková věž, z níž přehlédneme velkou část vrchoviště s několika jezírky. Cestou zpátky doporučujeme odbočit po žlutých značkách na vrchol Jizery, který patří k nejlepším vyhlídkovým místům celého pohoří. Z Jizery se musíme vrátit na Štolpišskou silnici, po které dojdeme zpět do výchozího místa.

Další informace na: www.vilaizerina.cz

Na Čihadle - rašeliniště, autor: Dana Tkáčová