Krkonoše

ThDr. Karla Farského 130
Vysoké nad Jizerou, 512 11

E-mail: muzeum@vysokenadjizerou.cz
Web: www.vysokenadjizerou.cz, www.facebook.com/Vlastivědné-muzeum-pro-Vysoké-nad-Jizerou-a-okolí-106258594548322/?modal=admin_todo

Vlastivědné muzeum představuje bohaté sbírky lidového umění a historie Vysokého nad Jizerou a okolí.

Vlastivědné muzeum ve Vysokém bylo založeno roku 1930 a od roku 1954 sídlí v budově bývalého okresního soudu. Jsou zde instalovány bohaté sbírky lidového umění a historie Vysocka. Součástí expozice je galerie s kolekcí obrazů darovaných Ing. J. Mečířem.

Patrně největším lákadlem je pohyblivý betlém, dále modely roubených chalup a hradu Nístějka, sbírka figur Krakonošů, kovaný hodinový stroj, ukázka místních řemesel a další stovky vzácných exponátů.

Expozice:
* Vývoj výroby a užívání lyží na Vysocku od 19. století
* Vysocké ochotnické divadlo od roku 1786
* Malovaný nábytek a různé podoby Krakonoše
* Středověké a raně novověké dějiny panství hradů Nístějky a Navarova, včetně středověkého sklářství
* Zemědělské nářadí
* Vysocké cechy, řemesla a jejich výrobky
* Měšťanský nábytek a oděv 19. století a počátku 20. století
* Výroční obyčeje na "Vysočtě", včetně pohyblivého betléma Jana Metelky Kovárenského ze Sklenařic z let 1878-1914
* Novověká historie severní části panství Semily a území vysockého soudního okresu, včetně připomenutí vysockého rodáka a českého politika Karla Kramáře a jiných osobností.

Prohlídka expozice je umožněna i jednotlivcům bez výkladu. Prohlídku expozice s výkladem nabízí muzeum skupinám o deseti a více osobách, přednostně však objednaným výpravám. Komentovaná prohlídka expozicí trvá obvykle přibližně dvě hodiny (při velké stručnosti jednu hodinu), proto poslední výklad bývá dopoledne nejpozději od 11:00 a odpoledne od 15:00.

Leden - Prosinec Út - Ne 9:00 - 12:00

Plné vstupné:45,00 CZK
Dětské vstupné:25,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:30,00 CZK