Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad, 507 81

Web: www.lazne-belohrad.cz

Lázně Bělohrad leží v nádherné krajině Podkrkonoší. Jsou dobrým výchozím bodem pro pěší cyklistické výlety, neboť celé okolí je protkáno řadou stezek a cyklostezek.

Dnešní Bělohrad vznikl z původní dlouhé osady Nová Ves při říčce Javorce. Původně se skládala z několika menších dvorců se samostatnými tvrzemi, které měly různé majitele. První historické zprávy o Nové Vsi pocházejí z roku 1354, doby panování Karla IV. Nová Ves se tehdy dělila na Horní a Dolní a měla tři tvrze. Jan Škopek z Bílých Otradovic vystavěl na místě zašlé dřevěné tvrze novou kamennou budovu, kterou pro její bílé zdi poddaní nazývali Bílým hradem - Bělohradem.

Kolem roku 1880 postavil Maxmilián Dormitzer na levém břehu říčky Javorky malé dřevěné lázničky pro obyčejné koupání. Pruská šlechtična, hraběnka Anna z Assebnrgu, tyto lázničky zakoupila a začala v nich připravovat léčivé slatinné koupele. Roku 1890 nechala vystavět novou lázeňskou budovu. Lázně pojmenovala Anenské. Lázně se velice osvědčily a záhy byly navštěvovány četnými pacienty. Proslulost lázní způsobila, že roku 1905 dostalo město jméno Lázně Bělohrad.

V Lázních Bělohradě se narodil známý spisovatel Karel Václav Rais a celá řada dalších významných osobností. Okolí Lázní Bělohrad je jedinečným krajinným celkem se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury. K nedalekému výletnímu místu Byšičky se váže děj balady K.J.Erbena Svatební košile z básnické sbírky Kytice. Od byšičského kostelíka je pěkný výhled s novou křížovou cestou. Krkonošská vyhlídka je jednou z nejkrásnějších v celé oblasti.

Oblast je protkána hustou sítí značených turistických cest i cyklotras. Rozcestí turisticky značených cest se nachází na bělohradském náměstí.

Informace o lázeňské léčbě
Přírodní léčivý zdroj: Sirno-železitá slatina.
Předmět léčby: Nemoci pohybového ústrojí.

Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad - jezírko v parku