Podještědské muzeum Český Dub

GSM: +420 728 045 065
E-mail: gollova.muzeum@seznam.cz
Web: www.muzeumceskydub.cz

PODJEŠTĚDSKÉ MUZEUM Pojďte společně s námi nahlédnout do nevšedního soukromého i společenského světa významné české spisovatelky Karoliny Světlé, životem i tvorbou spjaté s Podještědím, poznat českodubskou epizodu hudebního skladatele Bedřicha Smetany, navštívit rekonstrukci historického prostředí nedaleké světelské rychty, interiér tradiční venkovské podještědské chalupy a byt původních majitelů budovy dnešního muzea - reprezentativní Blaschkovy vily, vstoupit do ateliéru malíře, grafika a výtvarného pedagoga Petra Dillingera, zhlédnout poklady českodubské židovské obce z konce 18. století, nahlédnout do prostředí místního spolku České besedy či podještědské školní malotřídky z přelomu 19. a 20. století. V rámci procházky českodubským muzeem Vás čeká též jedinečná expozice gotické šablony, včetně původní, šablonovou technikou zdobené skříně z konce 15. století, a zejména zcela unikátní románsko-gotické prostory a neopakovatelná historie zdejší ztracené a znovunalezené johanitské komendy (kláštera rytířsko-špitálního řádu sv. Jana Křtitele), založené ve 13. století významným českým velmožem Havlem z Lemberka a jeho ženou sv. Zdislavou.

ČESKÝ DUB

Historie Českého Dubu, malebného města v srdci Podještědí, sahá až do 13. století, kdy vzniklo jako trhová osada při klášteře johanitů, založeném Havlem z Lemberka a jeho ženou sv. Zdislavou. Ve městě se nachází mnoho památek Odkazujících na významnou minulost města, které v roce 1357 osobně navštívil i český král a římský císař Karel IV.  Z četných pamětihodností stojí za pozornost renesanční, secesně upravená radnice, kostel sv. Ducha či rozsáhlé pozůstatky středověkých městských hradeb s hláskou, především však zcela unikátní románsko-gotické prostory bývalé johanitské komendy s neopakovatelnou historií jejího novodobého objevení. V areálu komendy byl nalezen velmi vzácný románský dvouramenný ostatkový kříž. Při návštěvě Českého Dubu si rozhodně nenechte ujít Komentované prohlídky Podještědského muzea, sídlícího v architektonicky hodnotné Blaschkově vile. Muzeum nabízí svým návštěvníkům hned několik pozoruhodných expozic, včetně odloučené expozice Johanitské komendy.

Český Dub Vám rozhodně má co nabídnout a těší se na Vaši návštěvu !

Duben - Září St - Ne 9:00 - 17:00
Pravidelné prohlídky expozice Podještědského muzea: v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hod. Pravidelné prohlídky Johanitské komendy: v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hod. Johanitská komenda se nalézá v centru města na adrese „Starý zámek“, cca 7 minut pěší chůzí od Podještědského muzea. K prohlídce komendy je třeba si zakoupit vstupenku v prodejně Podještědského muzea (na adrese: Svobody 31; za městským parkem).

Malý okruh (Expozice Podještědského muzea nebo Johanitská komenda)
Plné vstupné:60,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:40,00 CZK
Velký okruh (Podještědské muzeum + Johanitská komenda)