Státní zámek Hrubý Rohozec

GSM: +420 725 181 569
E-mail: hrubyrohozec@npu.cz, holub.jiri@npu.cz
Web: www.zamek-hrubyrohozec.cz

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů. Po porážce českých vojsk na Bílé hoře koupil zámek Albrecht z Valdštejna. Od něj zámek s okolním panstvím získává Mikuláš Des Fours.

Státní zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům více jak dvacet bohatě zařízených místností, které v minulosti sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Objekt je ve správě Národního památkového ústavu - územní odborné pracoviště v Liberci.

Prohlídkové trasy:

1. okruh - Reprezentační prostory (základní okruh I.) - délka cca 50 minut
Prohlídka I. okruhu zahrnuje interiéry v prvním patře zámku, tj. schodiště ke kapli, předkaplí, sakristii, kapli Nejsvětější Trojice, malou knihovnu, velkou knihovnu, jídelnu, zelený salon, apartmá hraběte (pracovna, lovecký salon a ložnice), loveckou chodbu s náhledem na dobovou toaletu, apartmá hraběnky (salon a ložnice), předpokoj a hlavní schodiště. Všechny uvedené místnosti mají bohatou výzdobu a jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími umělecky i historicky cennými předměty.

2. okruh - Soukromá apartmá (výběrový okruh I.) - délka cca 60 minut
Prohlídka II. okruhu zahrnuje interiéry ve druhém patře zámku, tj. hlavní schodiště, halu nad schodištěm, malou chodbu, dětskou hernu, dětskou ložnici, pokoj guvernantky, pokoj pokojské, hostinský pokoj pro služebnictvo, pokoj u platanu, pokoj hraběnky Augusty Gabriely, pokoj hraběnky Marie Immaculaty, klenutý pokoj, modrý salon, zelený pokoj, ložnici pro hosty, velkou chodbu, pokoj hraběte Karla Bedřicha, pokoj hraběte Kuna Theodora, biliárový pokoj, chodbu k oratoři a oratoř. Všechny uvedené místnosti mají bohatou výzdobu a jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími umělecky i historicky cennými předměty.

3. okruh - Sklepy a zázemí (výběrový okruh II.) - délka cca 30 minut
Prohlídka III. okruhu zahrnuje bližší seznámení s historií a architekturou zámku před branou,  na nádvoří a ve středověkém sklepení. Následuje prohlídka prostor v přízemí, které byly kdysi určeny pro hraběcí personál, jenž zajišťoval každodenní chod zámku a panství. Jedná se o lokajnu (denní místnost pro personál), kuchyni pro služebnictvo, sklad hraběcích zavazadel a vrchnostenskou kancelář.

4. okruh - Zámek dětem (mimořádný okruh I.) - délka cca 25 minut

Zkrácená prohlídka pro děti prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu, dětské a hostinské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, děti do 10 let. Průvodce je civilně oblečen. Prohlídka probíhá zejména formou otázek. Prohlídky dětského okruhu odcházejí pouze v předem stanovené časy.

5. okruh - Prohlídka pro MŠ a I. a II. třídu ZŠ (mimořádný okruh II.) - délka cca 50 minut

Prohlídka i výklad je průběhem individuálně přizpůsobena potřebám malých návštěvníků. Pouze pro organizované a předem objednané skupiny.

6. okruh - Noční prohlídky zámku (mimořádný okruh IV.) - délka cca 60 minut

Zažijte atmosféru nočního zámku a nahlédněte do dob minulých. Prohlídky odcházejí každých dvacet minut. Rezervace od 1.7. 2021 na tel. 481 321 012, nebo na e-mailu: holub.jiri@npu.cz

7. okruh - Putování za renesancí (mimořádný okruh III.) - délka cca 60 minut

Speciální prohlídka běžně nepřístupných zámeckých prostor. Dozvíte se zajímavosti o stavebně historickém vývoji tohoto objektu a společně se projdeme po nejstarších částech původního Krajířovského pozdně gotického zámku. Mimo jiné uvidíte také běžně nepřístupné prostory, jako je východní sklep, místnost ve věži nebo zámecká půda.

Pro bližší informace využijte webové stránky zámku. Pro skupiny nutná rezervace.

Duben Út - Pá 10:00 - 15:00
So - Ne 9:00 - 16:00
Květen Út - Ne 9:00 - 16:00
Červen - Srpen Út - Ne 9:00 - 17:00
Září Út - Ne 9:00 - 16:00
Říjen Út - Pá 10:00 - 15:00
So - Ne 9:00 - 16:00
Listopad - Březen -- zavřeno
II. okruh v dubnu a říjnu pouze o víkendech. I. okruh otevřen již koncem března, pro bližší informace využijte webové stránky zámku. Pro skupiny nutná rezervace.

I. okruh
Dětské vstupné:140,00 CZK pro děti do 18 let
Studentské vstupné:140,00 CZK
Seniorské vstupné:140,00 CZK pro osoby nad 65 let

Výklad v cizím jazyce: ruština
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština
Služby a vybavení: parkoviště, stání na kola, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, bezbariérový přístup

Zámek Hrubý Rohozec, autor: Ing. Pavla Bičíková

Zámek Hrubý Rohozec

Pohled na zámek ze Zámecké naučné stezky.

Zámek Hrubý Rohozec, autor: Milan Drahoňovský

Zámek Hrubý Rohozec, autor: Milan Drahoňovský

Hrubý Rohozec - pokoj pro hosty

Pokoj pro hosty vybavený barokním nábytkem, jedna z místností zpřístupněných v dubnu 2009 do původní podoby podle historické fotografie z roku 1932.

Hrubý Rohozec, autor: Archiv TPCR

Hrubý Rohozec