Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Muzeum panenek a medvídků Troskovice

Český ráj

Troskovice 40
Rovensko pod Troskami, 512 63

GSM: +420 724 577 389
E-mail: muzeum.panenek@seznam.cz
Web: www.muzeumpanenek.cz

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami je jediné tohoto druhu v České republice. Na výstavní ploše 300 m2 najdete kolem 2 000 exponátů.

Můžeme zde vidět panenky a medvídky našich prababiček a babiček, i unikátní soudobé sběratelské panenky prezentované našimi i zahraničními výtvarníky.
Rozsáhlá expozice čítající více než 2000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci.

Více na:  www.muzeumpanenek.cz

Expozice:

Panenky jsou zde rozděleny dle materiálů používaných k výrobě - od drahých porcelánek, lehkých celuloidových plaváků, po levnější panenky z papírmaše a kompozitu, což je směs sádry a dalších přísad.

Mezi exponáty se nachází opravdové historické skvosty a panenky s osudovými příběhy. Panenka, která prošla koncentračním táborem, či panenka určená jako dárek paní Haně Benešové.

Můžete si zde prohlédnout celoporcelánovou panenku z roku 1840, která sloužila k výchově mladých šlechtičen či panenku určenou pro zdravotní sestry a porodní asistentky z roku 1900.

Jako jediná instituce tohoto druhu získalo Muzeum v Troskovicích povolení Policejního presidia v Praze vystavit na veřejnosti panenky Páju a Jáju - demonstrační panenky, které usnadňují komunikaci při výslechu týraných a zneužívaných dětí.

Zajímavostí muzea je i panenka Chucky - hrdina amerického hororového filmu.

Je zde ojedinělé aranžmá s dětskými postýlkami a inkubátory, které nese název Novorozenecké oddělení. Představuje dokonalé detailní studie tvořené dle živé předlohy či fotografie. Panenky jsou zde takřka k nerozeznání od skutečných novorozeňat. Miminka se smějí, jiná krabatí obličej, mají nudličku u nosu či orosené oči. Na miniaturních prstících se jim lesknou nehtíky, pod hebkou kůží prosvítají modré žilky.

Červen So - Ne 10:00 - 16:00
Červenec - Srpen Út - Čt 10:00 - 16:00
So - Ne 10:00 - 16:00
Září So - Ne 10:00 - 16:00