Muzeum Mladoboleslavska

Mladá Boleslav, 293 01

E-mail: info@muzeummb.cz
Web: www.muzeummb.cz

Expozice muzea je zaměřena na historii města a regionu a je doplněna netradiční muzejní hernou s aktivitami pro návštěvníky.

Muzeum Mladoboleslavska navazuje na tradici Krajského muzejního spolku, který v roce 1887 zpřístupnil pro veřejnost první expozice v objektu pozdně gotického paláce Templu. V roce 1906 získalo muzeum pro své rozmnožené sbírky budovu bývalého bratrského sboru, kde byla o čtyři roky později otevřena nová expozice. Roku 1972 muzeum získalo k užívání objekt mladoboleslavského hradu, ve kterém sídlí dodnes.

Počátky hradu spadají až do 2. poloviny 10. století a jsou spojeny se vznikem hradiště, které zaujímalo prakticky celou plochu dnešního Starého Města. Hrad sloužil jako sídlo kastelánů, později vrchnostenských úředníků i samotné vrchnosti. Po třicetileté válce se dostal do majetku města a značně zpustl. V polovině 18. století byl celý objekt přestavěn na kasárna, poté zde byl dokonce sklad textilu a teprve v roce 1972 začal být hrad využíván pro účely muzea.

Expozice:

Venkov v proměnách času

Expozice věnovaná dějinám regionu. V jednotlivých sálech je představena venkovská správa, společenský život a slavnosti, lidové kroje, venkovský interiér, průmysl a doprava, zemědělská výroba a různé drobné maloměstské a venkovské živnosti. Expozice je doplněna drobnými interaktivními prvky, které mají vztah k jednotlivým tématům.

Rodinná dílna Jelínků

Dlouhodobá výstava prezentující dřevěné plastiky ze známé sochařské a řezbářské dílny z Kosmonos bude transformována do charakteru nové stálé expozice a bude podle finančních možností doplněna o jazykovou mutaci, přehled exteriérových prací Jelínků a doprovodný katalog.

Muzejní herna - MUZEION

Netradiční prostory s aktivitami pro návštěvníky, které vybízejí k aktivní spoluúčasti, k manipulaci s předměty a ke hře. Hned u vchodu vás přivítá netradiční průvodce - červotoč, který zná muzeum skutečně "skrz naskrz". Pod jeho vedením si zahrajete na restaurátora či muzejního badatele, vytvoříte si výstavu podle vlastního návrhu a pokusíte se sestavit stavebnici mladoboleslavského hradu. Na počítači s dotykovou obrazovkou si pak můžete zahrát hru, nebo si zde najít množství informací k vystaveným předmětům.

Leden - Prosinec Út - Pá 9:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00

Plné vstupné:50,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:30,00 CZK