Muzeum Jizerských hor, autor: Milan Drahoňovský

GSM: +420 723 519 290, +420 602 154 228
E-mail: muzeum@csopjizerka.cz
Web: www.csopjizerka.cz

Muzeum Jizerských hor najdete uprostřed Jizerských hor, v osadě Jizerka. Sídlí v objektu Českého svazu ochránců přírody Jizerka. Budova byla postavena v roce 1889 v době největšího rozmachu osady Jizerka a sloužila jako škola pro děti místních obyvatel, kterých zde žilo více než 400 – převážně sklářů, dřevařů, řemeslníků a obchodníků.

S ukončením provozu skláren ve dvacátých letech minulého stol. počet dětí ve škole poklesl, ale přesto škola sloužila na Jizerce svému poslání nepřetržitě do roku 1962. V 50. letech 20. století zde také sídlil úřad místního národního výboru. Následující léta sloužila budova jako prodejna základních potravin, poté byla přestavěna na rekreační zařízení Bytového podniku v Desné v Jizerských horách, kdy zde také našla útočiště Horská služba a Státní ochrana přírody. V roce 1989 koupil objekt bývalé školy okresní výbor ČSOP v Jablonci n.N. a předal jej do užívání 3. ZO Jizerka.

V říjnu 1994 zde bylo otevřeno informační středisko obohacené o expozici pod názvem Stará tvář Jizerských hor, která pojednávala o historii osídlení a způsobu života v dřívějších dobách. Tato expozice vznikla podle scénáře RNDr. Miloslava Nevrlého za pomoci Severočeského muzea v Liberci a Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. N. Další expozice zabývající se historií sklářství a informující o současném stavu a dění v Jizerských horách byly otevřeny v červnu 1996. Každoročně muzeum zhlédne 2 000 až 3000 návštěvníků.

Muzeum je rozčleněno do čtyř základních celků:

1. Stará tvář Jizerských hor
  2. Sklářství
  3. Příroda Jizerských hor
  4. Galerie "Montana"

Květen - Říjen So - Ne 9:00 - 16:00
Objednávání prohlídek mimo otevírací dobu na e-mailu: muzeum@csopjizerka.cz

Služby a vybavení: parkoviště, občerstvení
Typ muzea: vlastivědné přírodovědné, vlastivědné přírodovědné

Muzeum Jizerka

Muzeum Jizerských hor, autor: Milan Drahoňovský