Městské muzeum Žacléř

GSM: +420 608 830 171
E-mail: muzeum@zacler.cz
Web: www.muzeum-zacler.cz

Muzeum je koncipováno tak, že návštěvníci postupně prochází čtyřmi částmi přehledně členěné stálé expozice a mohou se seznámit se zajímavými dějinami Žacléře a jeho blízkého okolí.

V první části stálé expozice se můžete mimo jiné dovědět, kdy bylo založeno město Žacléř, kolik názvů mělo, jací významní panovníci jej navštívili, jak se Friedrich II. stal občanem Žacléře, jak se stavěla pevnost Stachelberg, jak dříve vypadala železniční stanice. Zjistíte také, že ve městě Žacléř dříve fungovalo mnoho úspěšných průmyslových podniků.

Ve druhé části stálé expozice se můžete seznámit s významnými osobnostmi, které se zapsaly do dějin města.

Třetí část expozice je zaměřena na hornictví. Mimo jiné je zde instalován model průřezu dolu. Další zajímavé předměty navozují atmosféru obtížné a namáhavé práce, kterou horníci každodenně vykonávali.

V poslední místnosti stálé expozice si můžete z rytin Ericha Fuchse a vystavených exponátů vytvořit představu o tom, jak vypadal běžný život našich předků. Pokud chcete vědět jaké náčiní dříve používaly hospodyňky při praní a žehlení prádla, výrobě másla, rozsévání obilí, pečení chleba, jaké nástroje používali např. ševci a truhláři, nebo s jakými hračkami si dříve hrály děti, budete si moci vytvořit obrázek o minulosti právě v této části expozice.

V říjnu 2018 byla otevřena nová expozice sbírky žacléřského porcelánu Václava Petiry. Žacléřská porcelánka byla založena Heinrichem Pohlem z významného podnikatelského rodu Pohlů. Začínala s výrobou čalounických knoflíků, záclonových kroužků a nábytkových úchytek. Později sortiment rozšířily porcelánové panenky, nejrůznější sošky svatých a světské figurky, z nichž mnohé můžeme dodnes nalézt po domácnostech. Díky sběratelské vášni Václava Petiry dnes můžeme znovu obdivovat obrovskou šíři druhů, velikostí a barev figur z produkce žacléřské porcelánky. Jeho sbírka čítá přes neuvěřitelných 1600 exemplářů sošek svatých, kropenek na svěcenou vodu, světských sošek i vzácných porcelánových plastik od Emila Schwantera.

V dalších sálech se pravidelně konají tematické výstavy zaměřené na historii, dějinné události, umění či sběratelství.

Duben Út - Pá 9:00 - 16:00
Květen - Říjen Út - Ne 9:00 - 16:00
Listopad Út - Pá 9:00 - 16:00
Prosinec - Březen Út - Ne 9:00 - 16:00