Muzeum skla - Sklárna Novosad a syn, Harrachov

GSM: +420 733 512 956
E-mail: turistik@sklarnaharrachov.cz
Web: www.sklarnaharrachov.cz

Muzeum skla s unikátní sbírkou, která je tvořena více než pěti tisíci exponáty a je tedy jednou z nejcennějších sbírek skla v České republice. Sklárna Novosad a syn Harrachov je nejstarší fungující sklárnou v Čechách a pravděpodobně i na světě. V roce 2012 oslavila 300 let od svého vzniku.

Expozice:

Produkce sklárny je seřazená dle jednotlivých období. V pozoruhodném, netradičně řešeném areálu budov je instalována expozice Dějin sklářské hutě a tradiční výroba broušeného, malovaného a leptaného skla. V moderně pojaté instalaci jsou představeny výrobky sklářských mistrů minulosti i současnosti, najdeme zde ukázky téměř všech sklářských technik.

Exkurze:

Při návštěvě areálu sklárny si můžete domluvit prohlídku a projít si výrobní provozy s průvodcem. Během prohlídky budete mít možnost dostat se do těsné blízkosti pracujících sklářů a shlédnout kompletní postup zpracování skla hutními technologiemi. Součástí exkurze je i unikátní 100 let stará historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční. Prohlídka je provázena odborným výkladem v češtině, němčině nebo v angličtině. Prohlídka provozu trvá asi 45 minut. Denně od 8:00 do 15:00 hodin.

Tvořivé dílny:

Tvořivá dílna pro děti i dospělé nabízí různé výtvarné techniky, které jsou používány při zušlechťování skla. Návštěvníci si mohou vlastnoručně vyzkoušet rytí na sklo rycími tužkami, malování tzv. studenými barvami a své výrobky si odnést na památku domů.

V areálu je možné navštívit podnikovou prodejnu, pivovar s restaurací a pivní lázně.

všechny dny v týdnu 9:00 - 17:00
Exkurze Sklárna: Pondělí - Neděle 8:00 - 15:00 * Muzeum otevřeno denně 9:00 - 17:00

Plné vstupné:150,00 CZK
Dětské vstupné:40,00 CZK pro děti do 17 let