Železniční most u Sychrova

Český ráj

Sychrov, 463 44

Nedaleko Sychrovského zámku se nachází zajímavá technická památka.

Byla vybudována v letech 1857-1859 jako součást pardubicko-liberecké (severojižní) dráhy. Most u Sychrova leží na dřívějším katastru obcí Radostín a Radimovice. Osm oblouků o rozpětí 9,5 m se klene nad údolím Mohelky ve výšce 32 m.

Osobitost této zajímavé dopravní stavby spočívá v tom, že šest z osmi oblouků je ve dvou řadách nad sebou. Toto uspořádání oblouků v patrech není u nás a ani ve světě zcela běžné. Přes 11 m široký viadukt převádí traťovou kolej a zároveň je na něm poslední výhybka železniční stanice Sychrov. Je to nádherný příklad nenásilného a působivého začlenění kamenné dopravní železniční stavby do rámce krajiny.

Viadukt má tyto základní technické parametry: délka: 120 m, šířka: 11,5 m, výška: 32 m, poloměr zakřivení půdorysu (mostovky) R=386 m. Stavbu provedli bratři Kleinové a V. Lanna v letech 1857-1859, je umístěn na kilometru 132,281 trati Stará Paka-Liberec.

Technické památky: památky spojené s železnicí

Železniční viadukt u Sychrova, autor: Částka Jiří

Železniční viadukt u Sychrova