Viadukty u obce Novina

Viadukt v Novině, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Kryštofovo Údolí, 460 01

V osadě Novina se nachází ojedinělá technická památka. Železniční viadukt na trati z Liberce do České Lípy byl dokončen v roce 1900.

Je třicet metrů vysoký, 202 metrů dlouhý a má čtrnáct podpěrných sloupů. Viadukt nevede rovně, ale do oblouku. Při stavbě železnice museli její zakladatelé překonat ještě další technický problém - 700 m vysoký Ještědský hřeben a tak vznikl 802 m dlouhý tunel, který začíná jeden kilometr od železniční stanice Novina a ústí těsně před stanicí Křižany.

Takzvaný Malý viadukt stojí poblíž myslivny nad autobusovou zastávkou Novina. Jeho délka je 127 metrů, má deset opěrných sloupů a výšku 17 metrů.

Technické památky: památky spojené s železnicí