Máchův kraj

Noviny pod Ralskem, 471 24

Průrva Ploučnice, zvaná též Pekelný jícen nebo Hromová rána, je velmi zajímavou technickou památkou.

Je podzemním náhonem bývalého hamru. Svojí délkou 150 m a výškou tunelu 6 m se jedná o velmi pozoruhodné dílo. Do průrvy je svedena celá vodnatá říčka Ploučnice, která protéká asi 50 m mezi vysokými pískovcovými stěnami a potom se v pravém úhlu vnořuje do tunelu. Krátce nato se objevuje v otevřené propadlině, aby dál pokračovala dlouhým tunelem.

V 19. století vozil místní mlynář za světla loučí návštěvníky, které tento technický zázrak uchvacoval.

Technické památky: ostatní technické památky

Průrva Ploučnice, autor: AZfotky